4 gigabájt esete Tóth Marival, avagy hogyan válassz bölcsen videókártyát?

Magabiztosan lépett be üzletünkbe a vásárló és videókártyát keresett, de minimum 4 gigabájtosat. A kérés hallatán már éreztem, hogy ma sem keltem fel hiába. Elkezdtünk beszélgetni a miértekről, illetve boncolgattuk a két legfontosabb kérdést, hogy mire is szeretné használni a kártyát és milyen gépbe illesztené? Hamar megtaláltuk a megfelelő kártyát, ami árban is belefért az elképzelésébe. Azt gondolom sejtitek, hogy a kártyára integrált memória mérete nem játszott szerepet a kiválasztásban. Ebben a cikkemben szeretném megkönnyíteni a dolgotokat abban, hogy jó döntést hozzatok, ha legközelebb videókártyát vásároltok!

1. Nem a méret a lényeg!

Minden grafikus kártya rendelkezik külön memóriával. Ennek előnye, hogy a grafikus processzor a számítási eredményeket és a számításhoz szükséges adatokat házon belül eléri. Joggal gondolhatjuk, hogy az a jobb minél több memóriával rendelkezik videókártyánk. Ez azonban csak részben igaz. A gyártó megvizsgálja, hogy mi az a maximum memória, amit a grafikus chip számításai során meg tud tölteni. Megvizsgálják, hogy ha 100%-on számol a grafikus processzor, akkor mekkora memóriára van szüksége. Ha a gyártó az NVIDIA GTX 1050-es grafikus processzorhoz a 2GB-os referencia memória méretet rendeli (mert a chip maximális teljesítményen, kikönnyített japán pilótával, tükör nélkül, hátszélben ennyit tud kihasználni), akkor teljesen felesleges ebből a 4GB-os modellt megvásárolnunk, mert az csak marketing fogás, videókártyánk ettől nem lesz gyorsabb, legfeljebb drágább.

2. Melyik grafikus kártyát válasszam?

Másik klasszikus mondat, ami el szokott hangozni vásárláskor a „nem kell semmi komolyra csak a gyereknek játszani…”. A rossz hírem az, hogy ez a mondat a grafikus kártyáknál a 3 pálcikás árkategóriát jelenti. Ahogy a kislányom mondaná: „A játék nem játék!”. Milyen paraméterek alapján válasszuk ki a megfelelő kártyát? Hogy tudjuk ezt a beruházást legkisebb beruházással „megúszni”? Ehhez az alábbi két kérdést meg kell tudnunk válaszolni:

Milyen felbontású a monitorunk?

Minél nagyobb a felbontás, annál komolyabb számítási teljesítmény kell a megjelenítéshez. Ennek ismerete különösen fontos, hiszen a mai LCD monitorok egy felbontásban adnak szép képet. Minden kijelzőhöz van egy javasolt felbontás, ettől eltérni nem érdemes, mert ilyenkor jelentősen romlik a képminőség. Ha van egy FullHD-s monitorunk, akkor ehhez kell méreteznünk a grafikus kártyát is, mert nem fogunk tudni alacsonyabb felbontásra váltani, ha alul méretezzük a kártyánk teljesítményét.

Milyen célra használjuk a kártyát?

Alapvetően három feladatkörre bonthatjuk ezeket a feladatokat:

  • Irodai feladatok, videók, youtube, internetezés. Ebben az esetben elég a belépő szint a kártyából. A ma kapható kártyák kivétel nélkül el tudják látni ezt a feladatot. Az elmúlt néhány évben a belépő szintű kártyák piaca meglehetősen beszűkült, hiszen mára a processzorokban is találhatunk integrált grafikus chip-et, amik el tudják látni a fenti feladatokat. Választásunknál vegyük figyelembe az árat, csatoló felületet, a garancia időt illetve az esetleges többlet funkciókat. (pl. a videó kimenetek típusai, több videókimenet stb.)
  • Játékok futtatása. Itt már nehezebb a helyzet. Meg kell nézni, hogy milyen játékokról van szó. Szerencsére a játékok fejlesztői ellátnak minket információval, hogy milyen hardver szükséges ahhoz, hogy zökkenőmentesen elfusson kedvencünk. Itt fontos, hogy rendszerint két csoportosítást láthatunk, a minimum és az ajánlott rendszerek paramétereivel. Minden esetben az ajánlott rendszert vegyük alapul. A minimum rendszerkövetelmény ugyanis csak azt mutatja meg, hogy mi az a leggyengébb hardver, amin még elindul a játék anélkül, hogy hibára futna. A felhasználói élmény a minimum követelmény meghatározásánál nem szempont. Az ajánlott hardverkövetelmény mutatja meg azt a vasat, amin már játszhatóak a játékok. Fontos, hogy ne csak a videókártyánk feleljen meg a követelményeknek, hanem az összes paraméter. (CPU, rendszermemória méret, tárhely, stb.) Itt a választás már nehezebb, hiszen az alsó-középkategóriás 20-25.000,-Ft-os kártyáktól egészen a több százezer forintos kártyákig terjed a kínálat. 
  • Speciális feladatok. CAD/CAM, 3D modellezés, renderelés, Photoshop, videóvágás, sok monitoros rendszerek, 4K-s megjelenítés. Ebben az esetben is az ajánlott rendszerkövetelményt kell felkutatni a használt szoftvernél. Itt már a szoftver, sőt akár a hardver gyártója is biztosít támogatást, hogy ne lőjünk mellé a kártya kiválasztásánál. Több gyártóval is kapcsolatba kerültem az elmúlt években és korrektül segítettek a választásban. Itt tudni kell, hogy a legjobb teljesítményhez már nem a „hagyományos”, játékra is alkalmas VGA kártya ajánlott, hanem kifejezetten célhardverek.

3. Gyakori hibák, amiket érdemes elkerülni ha videókártyát vásárolunk.

„Játékra a csúcskategóriát veszem, mert az hosszú ideig kiszolgál!”

No hiszen. Komoly veszélyeket hordoz ez a kijelentés. Az igaz, hogy számítási teljesítményben ezek a kártyák hosszú ideig megfelelnek a követelményeknek, viszont kompatibilitásban már lehet probléma. (pl.: DirectX kompatibilitás) Én javasolni azt szoktam, amikor valaki kompromisszummentes megoldást keres, hogy vegyen most egy erős középkategóriás videókártyát amin a jelenlegi összes játék szépen elfut (ilyen kártyákat 50-70.000,-Ft környékén már meg lehet vásárolni). Amit pedig megspórolt a csúcskategóriás kártya árához képest, azt fejben rakja félre és 2-3 év múlva - amikor a jelenlegi kártya elkezd kevés lenni a legmodernebb játékokhoz – vegyen belőle egy akkori kornak megfelelő erős középkategóriás kártyát. Így ismét lesz 2-3 év, míg kompromisszummentesen használni tudja.

Nem megfelelő tápegység

Érdemes vásárláskor tájékozódni arról, hogy milyen teljesítmény igénye van a választott kártyának. Tipikus hiba, hogy a jelenlegi tápegységünk nem rendelkezik olyan teljesítménnyel, ami az új kártya tápellátásához elégséges lenne, illetve ha rendelkezik is a megfelelő értékekkel, nincs meg a megfelelő kábel a kábelkorbácson, amivel csatlakoztatni tudnánk az új kártyát. Nézzük meg vásárlás előtt, hogy jelenlegi tápegységünk milyen teljesítményű és milyen csatlakozókkal rendelkezik, így megspórolhatunk egy utat magunknak.

Jó vásárlást!